Energooszczedne budownictwo nie jest jedynie trendem czy potrzeba zmniejszenia kosztów ponoszonych za energie, ale wynikiem postanowien z Kioto z roku 2002. Protokól z Kioto na celu mial zobowiazac kraje do zmniejszenia redukcji gazów cieplarnianych.
Wedlug planów polskiego rzadu, który juz podjal odpowiednie dzialania, mozliwe bedzie zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do roku 2030 o 13%. Czy to sie uda?
Od roku 2009, kazda oddawana do uzytku nieruchomosc ( nawet w przypadku wynajecia badz sprzedazy) musi posiadac swiadectwo charakterystyki energetycznej. Wystawic moze go jedynie osoba do tego uprawniona i posiadajaca specjalizacje budowlana ( konstrukcyjna, architektoniczna badz instalacyjna.) Cena za swiadczone uslugi certyfikatorów zmniejszyla sie, co jest skutkiem rosnacej konkurencji i latwiejszej dostepnosci. Niestety wraz z malejacymi kosztami uzyskania certyfikatu energetycznego, wzrosla liczba niewywiazujacych sie z uslug, niekompetentnych certyfikatorów. Kolejnym przykladem unikania za wszelka cene ponoszenia wydatków i kosztów zwiazanych ze swiadectwem energetycznym sa inwestorzy odstepujacy od jego wykonania. Prawo nie okresla zadnych sankcji w wyzej wymienionej sytuacji. Na dluzsza mete ustanowione prawo okazuje sie bezskuteczne.
Jezeli polski rzad pragnie wywiazac sie z postanowien zawartych dziewiec lat temu w Kioto, musi wprowadzic odpowiednie sankcje prawne, które zapobiegalyby unikaniu wystawienia swiadectwa energetycznego.