Prad, woda i kanalizacja sa mediami, bez których wspólczesny czlowiek nie moze normalnie zyc i funkcjonowac. Przylaczenie mediów i koszt zakupu dzialki wymagaja od inwestora posiadania odpowiedniej wiedzy, znajomosci procedur postepowania oraz niektórych definicji.
Co to znaczy dzialka uzbrojona i nieuzbrojona?
Osoby, które zdecydowaly sie na budowe domu na dzialce, musza zatroszczyc sie o podlaczenie mediów.
– Media na dzialce oznaczaja dostep do wody, gazu, energii elektrycznej, systemu oczyszczania scieków i drogi. Podstawowe uzbrojenie dzialki to dostep do drogi i do energii elektrycznej – te warunki nalezy spelnic, aby móc na danej dzialce wybudowac dom – mówi Konrad Wasik z Pracowni Projektowej APA z Minska Mazowieckiego, Ekspert Budowy SILKA YTONG.
Grunty, na których inwestorzy prywatni planuja budowe nieruchomosci umownie dzielimy na dzialki nieuzbrojone i uzbrojone. Na czym polega róznica miedzy nimi?
– Dzialka uzbrojona posiada umowy z gestorami, czyli posiada przylacze pradu, gazu, wodociagu oraz ewentualnie przylacze kanalizacyjne. Natomiast dzialka nieuzbrojona nie posiada umów z gestorami, ale moze znajdowac sie w obrebie i bliskosci mediów – wyjasnia Aneta Wojtynska z warszawskiej Pracowni Goldprojekt.pl, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.
– Dzialka uzbrojona to nie tylko taki teren, na którym faktycznie dostepne sa wszystkie media, ale takze ten, w którego bliskim sasiedztwie takie sieci i media sie znajduja, a inwestor nieznacznym nakladem staran finansowych moze sie do tych sieci podlaczyc – uzupelnia Dariusz Niklewski z pracowni projektowej PROKOM OLSZTYN, Ekspert Budowy SILKA YTONG.
Dzialka nieuzbrojona od uzbrojonej róznia sie przede wszystkim cena.
– Dzialka uzbrojona, która jest przygotowana do rozpoczecia procesu budowlanego, jest zazwyczaj zdecydowanie drozsza. Inwestor jednak powinien pamietac o tym, ze moze kupic dzialke nieuzbrojona w korzystnej cenie, ale sam proces dozbrajania moze przebiegac nawet latami i byc bardzo kosztowny. Jesli inwestorowi zalezy, aby szybko sie wybudowac, powinien kupic dzialke uzbrojona – radzi Danuta Piotrowska z olsztynskiej firmy Twoja Budowa, ekspertka budowy SILKA YTONG.
Nie mozemy takze zapomniec o uwzglednieniu kosztów doprowadzenia i podlaczenia mediów.
– Zdarza sie, ze inwestor sadzi, ze kupil tanio dzialke, ale pózniej okazuje sie, ze nalezy poprowadzic ponad 200 m przylacza pradu i wody, co znaczaco podnosi koszty calego przedsiewziecia – cena za metr dzialki moze wzrosnac nawet podwójnie. Bardzo wazne jest wiec, aby warunki podlaczania poznac przed zakupem dzialki – tlumaczy Irena Betlejewska z firmy Presto z Brodnicy, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.
Przyszli mieszkancy budowanego budynku, powinni sprawdzic warunki podlaczenia mediów, w szczególnosci pod wzgledem technicznym.
– To, ze blisko drogi przebiega siec wodociagowa, nie znaczy, ze podlaczenie sie do niej bedzie latwe. Moze to byc siec wysokiego cisnienia, która jest tylko siecia przesylowa i nie wolno do niej wykonywac przylaczy. Podobnie jest w przypadku gazu i energii elektrycznej – przestrzega Ryszard Babik z Pracowni Projektowej ARCO z Nowej Rudy, Ekspert Budowy SILKA YTONG.
Kazdy inwestor moze uzyskac informacje o tym, czy dana dzialka jest uzbrojona na podstawie mapy zasadniczej obecnej w Urzedzie Kartografii i Geodezji. O warunkach przylaczenia mediów mozemy dowiedziec sie w poszczególnych jednostkach administracyjnych.
Jak podlaczyc media?
Inwestor, aby mógl podlaczyc odpowiednie media, musi na poczatku wybrac sie do instytucji zarzadzajacymi sieciami.
– Nalezy zapytac lub zlozyc wniosek o warunki przylaczenia, mozna tez wstepnie przed zakupem dzialki spróbowac dowiedziec sie, czy na danym terenie jest mozliwe przylaczenie sie do sieci – mówi Iwona Dawid z zielonogórskiej pracowni projektowej FORUM, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.
Inwestor musi koniecznie uregulowac wszystkie kwestie dotyczace nieruchomosci gruntowej w zakresie wlasnosci.
– Przy skladaniu wniosku o podpiecie danych sieci inwestor powinien przedstawic akt notarialny, a wiec dowód wlasnosci dzialki, lub inny tytul prawny do dysponowania gruntem na cele budowlane – tlumaczy Danuta Piotrowska z olsztynskiej firmy Twoja Budowa, ekspertka budowy SILKA YTONG.
– Inwestor powinien równiez wypelnic wniosek i zlozyc mapke, która mozna zakupic w urzedzie, chyba, ze niektóre jednostki wymagaja dostarczenia mapy do celów projektowych – dodaje Iwona Dawid zielonogórskiej pracowni projektowej FORUM, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.
W celu uzbrojenia danej dzialki, niezbedne jest zlozenie wniosku o warunki techniczne przylaczy w poszczególnych instytucjach.
– W celu uzyskania przylaczu pradu na dzialce nalezy zlozyc odpowiedni wniosek do zakladu energetyki na danym terenie, oraz dolaczyc szereg dokumentów m.in. mape zasadnicza, która wskazuje, w jakiej odleglosci od dzialki znajduje sie linia energetyczna, akt wlasnosci dzialki oraz niekiedy wypis z rejestru gruntów – wylicza Aneta Wojtynska z warszawskiej Pracowni Goldprojekt.pl, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.
– Na podstawie umowy z gestorem energii inwestor wplaca ustalona przez ministra oplate przylaczeniowa, w zamian, za która gestor ma wykonac przylacze do granicy dzialki (zakonczone skrzynka ZK), od której inwestor samodzielnie wykonuje przylacze do budynku, czyli Wewnetrzna Linie Zasilajaca (WLZ) – wyjasnia Ryszard Babik z Pracowni Projektowej ARCO z Nowej Rudy, Ekspert Budowy SILKA YTONG.
W przypadku instalacji gazowych i kanalizacyjnych, procedura przebiega podobnie.
– Najpierw warto udac sie do zakladu gazowniczego i zapytac, czy taka siec bedzie realizowana do granic naszej dzialki. Jesli sa mozliwosci, inwestor wystepuje z wnioskiem i podobnie jak w zakladzie energetycznym placi standardowa oplate przylaczeniowa. Dobrze miec ze soba, oprócz aktu wlasnosci dzialki, takze mape do celów projektowych – mówi Danuta Piotrowska z olsztynskiej firmy Twoja Budowa, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.
– Natomiast do wniosku o wydanie warunków wodociagowo-kanalizacyjnych trzeba podlaczyc dwa egzemplarze mapy zasadniczej i wypelnic wniosek, w którym okreslone beda takie informacje jak: zuzycie wody, liczba mieszkanców, czy tez pobory wody (wanna, ubikacja, natryski) – twierdzi Irena Betlejewska z firmy Presto z Brodnicy, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.
Szczególowe informacje dotyczace procedur uzyskamy od lokalnego specjalisty eksperta.
Przylaczanie mediów, – jakie sa róznice regionalne?
Nie kazdy zdaje sobie sprawe, ze w duzej mierze o wymaganiach wzgledem dokumentacji dotyczacych przylaczy mediów decyduje lokalizacja dzialki w regionie.
– W wiekszosci regionów Polski, aby uzyskac pozwolenia na budowe – nie jest konieczne uzyskanie warunków podlaczenia mediów. Na tym etapie trzeba uzyskac jedynie zapewnienie dostawy mediów. Warunki podlaczenia mediów uzyskiwane sa na etapie projektowania przylacza infrastruktury technicznej do budynku – wyjasnia Bozena Czarnecka z Pracowni Projektowej Piramida z Krapkowic, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.
W województwie warminsko- mazurskim, uzyskanie pozwolenia na budowe domu jest znacznie trudniejsze, niz w pozostalych województwach.
– W niektórych przypadkach nalezy zlozyc w urzedzie nie tylko warunki dostawy poszczególnych mediów, ale takze projekty tychze przylaczy. Inwestor musi wykazac je w dokumentacji, która zalacza, aby uzyskac pozwolenie na budowe. W tym przypadku warunki, na jakich mozna sie podlaczyc do sieci okreslaja wlasciciele oraz zarzadcy sieci – uzupelnia Dariusz Niklewski z pracowni projektowej PROKOM OLSZTYN, Ekspert Budowy SILKA YTONG.
Jak wykonywane sa przylacza mediów?
Kiedy inwestor posiada niezbedne informacje, moze przystapic do prac montazowych przylaczy.
– Przylacze wodociagowe, kanalizacyjne czy tez gazowe musi byc poprowadzone w oparciu o projekt techniczny wykonany przez projektanta z odpowiednimi uprawnieniami. Projekty przylaczy zewnetrznych musza byc uzgodnione w tak zwanym ZUD-zie, czyli Zespole Uzgadniania Dokumentacji - dzialajacym w Starostwie Powiatowym – wyjasnia Iwona Dawid z zielonogórskiej pracowni projektowej FORUM, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.
Tylko osoby uprawnione moga przylaczac media na dzialce zleceniodawcy.
– Wykonywanie podlaczen mediów jest kontrolowane przez wlascicieli sieci, do nich trafia równiez sprawozdanie z prac – mówi Danuta Piotrowska z olsztynskiej firmy Twoja Budowa, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.
– Odbiorów przylaczy takze dokonuja przedstawiciele instytucji zapewniajacych media – uzupelnia Dariusz Niklewski z pracowni projektowej PROKOM OLSZTYN, Ekspert Budowy SILKA YTONG.
Kiedy wykonane zostana przylacza do mediów, konieczne jest wykonanie geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej. Tylko w tym przypadku mozliwe bedzie oddanie budynku do uzytku.
– Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego na podstawie takiej mapy stwierdza, ze dzialka zostala wyposazona w wode, prad, odprowadzenie scieków – podsumowuje Irena Betlejewska z firmy Presto z Brodnicy, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.
Przy wyborze dzialki, zwrócmy szczególna wage na bliskosc i obecnosc mediów, co znacznie ulatwi wykonanie podlaczen. Pomoc specjalisty bez watpienia ulatwi i usprawni przejscie przez sprawy formalne.
Filmy z poradami ekspertów dotyczacymi mediów na dzialce dostepne sa na:
Zapraszamy do skorzystania z wideo-porad!
Terminy uzyskania warunków przylaczenia mediów:
Przylacze energetyczne:
- na czas budowy – ok. 30- 60 dni
- na okres staly – ponad 6 miesiecy
Przylacze gazowe – ok. 7 dni
Zaklad wodno-kanalizacyjny – (specyficznie dla danej gminy) ok. 7-14 dni
Koszty podlaczenia mediów:
Wielu inwestorów zadaje pytanie, ile wyniesie ich koszt podlaczenia mediów. Wydatki, jakie poniesie inwestor zaleza od dlugosci przylaczy, ilosci dzialek na danym terenie oraz stawek wlascicieli terenów. Ponizej podajemy przyblizone kwoty kosztu podlaczenia mediów:
Przylacze wodociagowe: 60-100 PLN za 1 metr biezacy
Przylacze kanalizacyjne: 60-200 PLN za 1 metr biezacy
Przylacze energetyczne do 200 metrów – ok. 2 000 PLN
Przydomowa oczyszczalnia – od 6000 do nawet 15 000 PLN (plus montaz)
zródlo:
www.ytong-silka.pl
Ta strona używa plików cookies (niezbędne do prawidłowego działania)Więcej informacji