Podsumowanie IV Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Technicznej w Debem

W Debem kolo warszawy w dniach 12 i 13 maja odbyla sie juz po raz czwarty Konferencja Naukowo-Techniczna pod tytulem: “Instalacje wodociagowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja”. Tegoroczna konferencje zorganizowaly Zaklad Zaopatrzenia w Wode i Odprowadzania Scieków Politechniki Warszawskiej oraz Wydawnictwo Seidel-Przywecki sp. z o.o. W konferencji uczestniczylo ponad 70 uczestników.
Co bylo celem konferencji? Zebrani przede wszystkim mieli okazje poznac i ocenic zarówno krajowe, jak i zagraniczne osiagniecia, innowacje i rozwiazania w zakresie instalacji kanalizacyjnych i wodociagowych.
Podczas konferencji poruszone zostaly tematy projektowania, eksploatacji oraz wykonania instalacji wodociagowych i kanalizacyjnych wraz z urzadzeniami i elementami z tymi instalacjami wspólpracujacymi.
Lacznie w trakcie obrad trwajacych az dwa dni wygloszono 29 referatów w ponizszych sesjach tematycznych:

SESJA I: Jakosc wody w instalacjach
SESJA II: ASPEKTY HYDRAULICZNE I KONSTRUKCYJNE W INSTALACJACH WODOCIAGOWYCH I KANALIZACYJNYCH
SESJA III: ASPEKTY ENERGETYCZNE W INSTALACJACH WODOCIAGOWYCH I KANALIZACYJNYCH
SESJA IV: ODPROWADZANIE SCIEKÓW

Obrady Konferencji zostaly uroczyscie otworzone przez Przewodniczacego Komitetu Naukowego prof. dr hab. inz. Zbigniewa Heidricha, który serdecznie podziekowal wszystkim obecnym za wspólprace oraz pomoc w organizacji glównym sponsorom: firmom, Geberit, Grohe, Apator Powogaz, Danfoss, Hydro-Vacuum, i Wavin.
Podczas konferencji, szczególna dyskusje wywolal problem dotyczacy wplywu materialów w instalacjach wodociagowych na stan i jakosc transportowanych dzieki nim wody. Referaty na powyzszy temat przedstawili dr inz. Andrzej Górecki, dr Bozena Krogulska z Panstwowego Zakladu Higieny, prof. Beata Kowalska oraz dr Agnieszka Rozej z Politechniki Lubelskiej.
Takze podczas sesji dotyczacej aspektów hydraulicznych i konstrukcyjnych w instalacjach kanalizacyjnych i wodociagowych zostaly przedstawione interesujace i ciekawe referaty. Poruszaly one problematyke strat cisnienia w obrebie zaworów antyskazeniowych (dr inz. Julian Skiba z Politechniki Poznanskiej i dr inz. Anna Musz z Politechniki Lubelskiej) modelowania chwilowych zmiennosci w pobieraniu cieplej wody (prof. Wladyslaw Szaflik) oraz mozliwosci zastosowania odczytu radiowego w przypadku wodomierzy (dr inz. Wojciech Koral).
Pan Piotr Wereszczynski z firmy Sankom w sposób przystepny i ciekawy przedstawil zastosowanie graficznych, trójwymiarowych baz danych w projektowaniu instalacji wodociagowych i kanalizacyjnych.
Dr inz. Anna Girol z Uniwersytetu Gospodarki Wodnej i Zasobów Przyrody w Rivnem z Ukrainy, przedstawila referat zawierajacy szczególowa i dokladna charakterystyke energochlonnosci instalacji wewnetrznej w jej kraju. Referat o podobnej tematyce przedstawil takze dr Piotr Grabowiecki reprezentujacy Uniwersytet w Salford z Wielkiej Brytanii, który wiazal sie z badaniami laboratoryjnymi dotyczacych wplywu infiltracji wód opadowych w obrebie gruntowych wymienników dolnych zródel pomp ciepla, wykorzystywanych do przygotowania cieplej wody.
doc. Florian Piechurski (Politechnika Slaska) i dr inz. Jaroslaw Chudzicki (Politechnika Warszawska) poruszyli tematyke odzysku cieplej wody w swoich referatach. O energochlonnosci pompowni wodociagowych i kanalizacyjnych opowiadali ). Prof. Jan Bagienski oraz mgr inz. Tomasz Kazmierski z Politechniki Poznanskiej.
W piatej, ostatniej sesji dotyczacej odprowadzania scieków, zostaly przedstawione referaty poruszajace tematyke kanalizacji na terenach wiejskich prof. Andrzej Eymontt z Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego). dr inz. Klemens Wyszkowski opracowal referat dotyczacy separatorów substancji ropopochodnych zas mgr inz. Jacek Chlipalski w swoim referacie nawiazal do indywidualnych rozwiazan kanalizacji cisnieniowej.
Podczas konferencji zostaly przedstawione takze prezentacje firm z branzy instalacji sanitarnych takich jak Grohe, Hydro-Vacuum, Sankom, Apator-Powogaz, Agru Frank, Danfoss, Geberit, Wavin.
Po pierwszym dniu konferencji zostalo zorganizowane ognisko, gdzie uczestnicy w dalszym ciagu kontynuowali dyskusje na temat referatów.
prof. dr hab. inz. Marian Kwietniewski reprezentujacy Komitet Naukowy Konferencji zakonczyl konferencje podziekowaniami dla autorów wygloszonych referatów zas wszystkim uczestnikom za dyskusje i cenne uwagi.
Na szczególna uwage zasluguje fakt, ze konferencja jest jedynym takim wydarzeniem kraju, który porusza w calosci problematyke wewnetrznych instalacji wodociagowych i kanalizacyjnych.. Konferencja z roku na rok cieszy sie coraz wieksza popularnoscia, zarówno wsród polskich jak i zagranicznych gosci.

 

zródlo:

Wypowiedz dr inz. Jaroslawa Chudzickiego

Przewodniczacego Komitetu Organizacyjnego